دات نت نیوک
X

اخبار و رویدادها

یکشنبه 21 خرداد 1396
تعداد بازدید: 2891
تعداد نظرات: 0

کمپوزیسیون(ترکیب بندی) رنگها

کمپوزیسیون(ترکیب بندی) رنگها

در این نوشتار به تعریف مختصری از تعدادی از رنگها و همچنین کمپوزیسیون رنگها از نظر هنری میپردازم این مطلب حاصل تجربه سالیان بنده در زمینه های هنری است.صد البته افراد متخصص و هنرمند شناخت کافی در این مبحث را دارا میباشند پس این سلسه مطالب جهت تنویر دانش افراد غیر متخصص علاقه مند به هنر و دانشجویان رشته های هنری میباشد.اول از همه از رنگهای خنثی شروع میکنم.

علاوه بر نقاشی، رشته تحصیلی بنده معماری است و دراین زمینه هنری و صنعتی مشغول به تدریس میباشم از این رو به نظر بنده مهمترین فصل مشترک همه هنرهای تجسمی شناخت رنگهاست در این نوشتار به تعریف مختصری از تعدادی از رنگها و همچنین کمپوزیسیون رنگها از نظر هنری میپردازم این مطلب حاصل تجربه سالیان بنده در زمینه های هنری است.صد البته افراد متخصص و هنرمند شناخت کافی در این مبحث را دارا میباشند پس این سلسه مطالب جهت تنویر دانش افراد غیر متخصص علاقه مند به هنر و دانشجویان رشته های هنری میباشد.اول از همه از رنگهای خنثی شروع میکنم.
طوسی

خاکِستَری به هر گونه طیف از رنگ‌های میان سیاه و سفید گفته می‌شود. در کل به رنگ سیاه، سفید و پرده‌های گوناگون خاکستری میان آن دو، رنگ‌های خنثی گفته می‌شود.با رنگ خاکستری معمولاً اندوه، افسردگی و ناامیدی تداعی می‌شود، اما با یک ترکیب خوب میشود، شادابی و هیجان را در تم مورد نظر ایجاد کرد، در حدی که گاهی چشم ها خیره میشود.چون رنگ طوسی خنثی است، می توان با انواع رنگ های گرم و سرد، ملیح و جیغ آن را ترکیب کردبه طور مثال رنگ طوسی میتواند، ( به صورت عامیانه عرض می کنم)،  با انواع قرمز مثل قرمز گوجه ای یا زرشکی،انواع سبز، روشن و تیره، انواع زرد،بنفش، انواع آبی، حتی رنگ هایی مثل گلبهی، صورتی چرک، کالباسی، حتی سفید و مشکی،که خودشون خنثی هستند، و با سورمه ای و انواع آبی و.... ترکیب های زیبایی را ایجاد کند.

قهوه ای

رنگ قهوه‌ای قرمز یا نارنجی با شدت نور بسیار کم است. این نام به محدودهٔ وسیعی از رنگ‌ها ازشیری گرفته تا قهوه‌ای سوخته اطلاق می‌شود.رنگ قهوه ای هم مانند رنگ طوسی با همنشینی با رنگ های بسیاری میتواند، ترکیب های زیبایی ایجاد کند.به طور مثال با سفید، شیری،با کرمی و خردلی (از طیف زرد)، با صورتی چرک یا کالباسی و قرمز گوجه ای و زرشکی ( از طیف قرمز)، با آبی فیروزه ای و سورمه ای (از طیف آبی) و انواع سبز میتواند ست شود.رنگ سبز چون بیشترین تنوع را در طبیعت در کنار قهوه ای دارد، انواع آن از کمرنگ و پرنگ در کنار قهوه ای روشن و تیره به خوبی ست می شود.لازم به ذکر است که این همنشینی ها هم برای دکوراسیون و هم برای لباس می تواند مورد پسند قرار گیرد.از میان ترکیب ها به نظر من به ترتیب، قهوه ای با آبی فیروزه ای و صورتی چرک و آجری و سبز پسته ای یا لجنی، زیباتر هستند.به خاطر ترکیب زیبای قهوه ای با بسیاری از رنگ ها، اکثر کیف و کفش ها قهوه ای رنگ هستند.

بر خلاف عقیده بسیاری که فکر می کنند، قهوه ای را تنها باید با طیف خودش مثل کرمی یا شکلاتی ست کرد، این رنگ به خوبی و بسیار جذاب تر در کنار رنگ های کاملا مخالف خود می نشیند.

زرد

زرد یکی از رنگ‌های اصلی است. از نظر طیفی، رنگ زرد میان نارنجی و سبز قرار دارد. رنگ روشنایی ، دوست داشتن ، محصول و بازدهی است. به انسان حس لذت و اشتیاق میدهد. رنگی الهام بخش است. دانش و حکمت را اشاره میکند. برای کاربرد در آشپزخانه کاملا مناسب است. رنگ زرد چون بین نارنجی و سبز است به خوبی با این دو رنگ همنشین می شود و ترکیب های زیبایی ایجاد می کند، اما رنگی که واقعا به زرد جان میبخشد رنگ بنفش است.رنگ بنفش مکمل زرد است و اگر می خواهید یک ترکیب رنگی هنری بسازید، مثل لباس تون شیک و هنری باشه از بنفش در کنار زرد استفاده کنید.رنگ زرد با آبی و سورمه ای هم زیبا می شود، چون سورمه ای هم مانند رنگ های قهوه‌ای و طوسی با اکثریت رنگ ها مچ میشود.اگر دوست دارید از چند رنگ در کنار زرد استفاده کنید، زرد و قرمز و ارغوانی میتواند تونالیته خوبی را ایجاد کند.... مثل رنگ برگ های پاییزی...

قرمز

سُرخ یا قِرمِز به طیفی از رنگ‌ها گفته می‌شود که در پایین‌ترین بسامد نور قابل تشخیص توسط چشم انسان قرار دارند. سرخ در کنار زرد و آبی یکی از سه رنگ اصلی است.رنگ قرمز گرمترین رنگها می باشد. قرمز به عنوان مادر رنگها در نظر گرفته می شود. رنگ قرمز رنگ انتخابی بیشتر روانشناسان برون گرا و یكی از گزینشهای ویژه مردان می باشد.رنگ قرمز مرتبط با عشق، انرژی،گرما،حادثه،خوش بینی،عشق آتشین،شهوانیت و... می باشد.در حالت منفی رنگ قرمز، مفهوم خشم و عصبانیت را می رساند.

چون رنگ قرمز یک رنگ بسیار گرم است و حرارت در آن موج میزند، بسیار تحریک کننده احساسات است، بهتر است این رنگ با طیف خودش در موارد خاص ترکیب شود، مثلا چون بین رنگ های نارنجی و ارغوانی قرار گرفته در کنار این دو رنگ ترکیب زیبایی تشکیل میدهد، اما نه برای لباس و پوشش و نه به برای دکوراسیون، بلکه برای تزییناتی مثل گل آرایی و یا آرایش صورت.مثل انواع رنگ مو هایی که به قرمزی می زنند به همراه آرایش صورت در همین طیف، قهوه ای و قرمز و زرشکی و....

توجه، توجه برای خانم ها:

چون بسیاری از ارایشگران و خانم ها از رنگ قرمز برای رژ لب استفاده می کنند، برای سایه پشت چشم از تونالیته قهوه ای_نارنجی یا سبز یا استفاده کنید، و به هیچ عنوان برای سایه از رنگ آبی استفاده نکنید که به نظر من خیلی زشت می شود، بعدا در ترکیب رنگ آبی توضیح میدهم که با سایه آبی چه رنگ رژلب بزنید. 

اما برای لباس و دکوراسیون بهتر است این رنگ با رنگ هایی که تقریبا خنثی و متضاد هستند ترکیب شود.رنگ هایی مثل طوسی، سورمه ای و آبی پررنگ، قهوه ای، کرمی و شکلاتی به خوبی با قرمز همنشینی دارند. و حتی سه رنگ سورمه ای و قرمز و کرمی ترکیب رنگی بسیار شیکی برای لباس ایجاد می کنند.

اما آنچه که واقعا به رنگ قرمز جان می بخشد و باعث می شود در ترکیب رنگ قرمز هم شادابی حفظ شود و هم تعادل روحی، رنگ سبز است، که در طبیعت هم حتما همگی به خوبی مشاهده کرده اید.دقت کنید هر چقدر قرمز تیره تر و کدرتر باشد، سبز هم باید تیره و کدر باشد مثلا زرشکی با سبز یشمی یا لجنی بسیار زیبا می شود و یک ترکیب هنری ایجاد می کند.چون رنگ سبز و مکمل قرمز است.

آبی

رنگ آبی در کنار زرد و قرمز  یکی از رنگ‌های اصلی است. رنگ آبی جزء رنگهای سرد می باشد . این رنگ اولین و مهمترین رنگ آرامش دهنده است. رنگی که آرامش فکری و جسمی ، اطمینان خاطر درونی و اعتماد به نفس را گسترش می دهد.رنگ آبی چون رنگ آب و آسمان و دریا است، به نوعی آرامش را در بر دارد. اگر دقت کرده باشید این رنگ را در محل کار، مثل شرکت ها مدارس و بیمارستان ها زیاد استفاده می کنند. اما یک ترکیب رنگی خوب، در کنار رنگ آبی می تواند هیجان ببیننده را برانگیزد و چشم را خیره کند.رنگ آبی چون بین دو رنگ بنفش و سبز قرار دارد به خوبی با این دو رنگ مچ می شود. رنگ آبی روشن یا کمرنگ با رنگ های روشنی مثل کرمی، لیمویی،صورتی کمرنگ، و گلبهی، شکلاتی به زیبایی همنشین می شود. 

رنگ برگزیده سال 2016،  آبی کمرنگ و صورتی کمرنگ است.

همچنین رنگ آبی با زرد اُکر، ترکیب شاد و زیبایی را ایجاد می کند.رنگ آبی با نارنجی بسیار زیبا می شود، چون نارنجی مکمل رنگ آبی است و باعث می شود تحرک جالبی در آبی ایجاد کنند.

در قسمت مربوط به رنگ قرمز اشاره ای به تنالیته اشتباه رنگی در بعضی از آرایشهای خانمها نمودم این ایرادات رنگی را در خیلی از خانمهای اطرافم میبینم ولی تجربه ثابت کرده این ایرادات را نباید به بانوان عزیز گوشزد نمود بنده هم از این قاعده پیروی میکنم و هیچوقت به نزدیکانم حتی صمیمیترین دوستانم هم نمیگویم۰این طنز هم برای گشایش خاطر شمای عزیز و اما پیشنهاد بنده برای تنالیته و همچنین ترکیب بندی رنگ مناسب برای آرایش خانمهای محترم:

چون آرایشگر ها و خانم ها برای سایه پشت چشم زیاد از رنگ آبی استفاده می کنند، بهتر است برای رنگ رژلب از رنگ نارنجی و یا شکلاتی و... استفاده شود. رنگ رژلب قرمز یا زرشکی با سایه آبی ترکیب خوب و جالبی ایجاد نمی کند.

و همچنین یک مطلب برای زوجین عزیز رنگ آبی بهتر است برای دکوراسیون اتاق خواب زوج های جوان انتخاب نشود.

رنگ آبی را اگر می خواهید با قرمز ترکیب کنید، بهتر است یکی از این سه حالت باشد؛

 آبی نفتی + زرشکی کمرنگ

 آبی فیروزه ای + زرشکی

آبی خیلی پررنگ (مثل سورمه ای) + قرمز جیغ 

در هر صورت رنگ آبی با قرمز به سختی ست می شود و باید دقت زیادی داشت تا بتوانیم این دو رنگ را در کنار هم بنشانیم. به صورت کلی (عامیانه عرض می کنم) در ترکیب رنگ ها بهتر است رنگ های کدر و چرک را با یکدیگر و رنگ های روشن و شفاف و تمیز را با یکدیگر ست کنید. 

طلایی

طلایی رنگ میان نارنجی و زرد است که نامش از عنصر شیمایی طلا گرفته شده‌است.طلایی رنگ رفاه، وفور، شجاعت و زرق و برق است و جسارت، گرمی و لوکس بودن را می‌رساند. این رنگ قدمتی طولانی و شاهانه دارد و شکوه و عظمت را می‌رساند.رنگ طلایی به خوبی با بسیاری از رنگ ها همنشین می شود، و اگر دقت کرده باشید به همین دلیل برای تزیینات انواع کیف و کفش و لباس و جواهرات و دکوراسیون به کار می رود.....

اما چند رنگ هستند که با طلایی ترکیب بسیار زیبایی ایجاد می کنند، 

رنگ مشکی در کنار طلایی واقعا خیره کننده است. 

رنگ زرشکی در کنار طلایی بسیار مجلل به نظر می رسد.

رنگ آبی فیروزه ای در کنار طلایی، مثل نگین فیروزه انگشتر طلا واقعا می درخشد. 

رنگ سبز در کنار طلایی آرامش بخش است. 

و رنگ صورتی کمرنگ در کنار طلایی ترکیبی لوس و فانتزی ایجاد می کند.

رنگ بنفش نیز همراه با طلایی بسیار جذاب می باشد. 

عموما رنگ طلایی با بسیاری از رنگ ها به خوبی همنشین می شود.... 

در این مطلب کوتاه به ترکیب بندی و همچنین ایجاد تنالیته مناسب برای چند رنگ پرکاربرد را بیان نمودم در مطالب بعدی سعی میکنم بصورت تخصصی تر و همچنین جامع تر در مورد رنگهای مختلف و همچنین استفاده آنها در معماری و نقاشی بپردازم

خواننده محترم اگر از این مطلب در نوشتاری استفاده مکنید ذکر منبع فراموش نشود.

با تشکر

تجارتی

تصاویر
  • کمپوزیسیون(ترکیب بندی) رنگها
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت